GÖKÇEADA COĞRAFYA

Coğrafya - G Ö K Ç E A D A Keşfetmenin Mutluluğu

İçeriğe git

Ana menü:

Coğrafya

Genel Bilgiler
Konum ve Yüzölçümü

Gökçeada 289.5 km2 yüzölçümüne, 95 km kıyı şeridi uzunluğuna sahiptir.Adanın doğu-batı uzunluğu 29.5 km, kuzey-güney uzunluğu ise 13 km'dir. Gökçeada (Kuzulimanı) , Çanakkale'den izlenen rotaya göre 32 mil,Gelibolu yarımadasındaki Kabatepe limanına 14 mil, Bozcaada'ya 33 mil,Ege denizinde bulunan Yunan adalarından Limni'ye 16 mil,Semadirek adasına 14 mil uzaklıktadır.
Doğal Yapı

Gökçeada çok engebeli ,volkanik kütlelerden oluşmuştur. Adanın % 77'si dağlık,%12'si engebeli,% 11'i ise ovadır. Adanın en yüksek noktası Doruk Tepe 673 metredir.
İklim ve Bitki Örtüsü

Gökçeada'da Akdeniz tipi iklim görülür.Hakim rüzgarlar lodos ve poyraz'dır.Senenin büyük bölümünde rüzgarlar devamlılık sağlar. Bitki örtüsü olarak 6870 hektar orman,makilik alanlar ve zeytinlik ler mevcuttur.
İç Sular

Gökçeada tatlı su kaynakları bakımından zengin,kendine yeterli potansiyele sahiptir.Şahinkaya,Dereköy,Aydıncık ve Uğurlu gölet lerinden sulama amaçlı ; Zeytinli Baraj Gölü'nden ise içme ve kullanma suyu ile Çınarlı ovasında tarımsal amaçlı sulama olarak yararlanılmaktadır. Akarsu yoktur ve dereler yazın kurumaktadır. Adanın doğu kesiminde denizden taşan sulardan oluşmuş Tuz Gölü bulunmaktadır.Tuz Gölü adanın %1'i kadardır.
 
*** Gökçeada ***
İçeriğe dön | Ana menüye dön